| Object Number | 2003-63-149 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Liberia |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved | Incised |
| Description | Footwear: wooden sandal, possibly Liberian. Elevated sandle top carved with incised geometric designs. |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1894.1.11 - Other Number | 56 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



