| Object Number | 2003-63-148 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Liberia |
| Section | African |
| Materials | Fiber | Wood |
| Technique | Braided | Carved | Incised |
| Description | Sandal is elevated with incised geometric designs on the sole. Grass braiding on top to secure foot. |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 25.5 cm |
| Width | 7.2 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1894.1.13 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



