| Object Number | 2003-72-347 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Heavy piece of carved wood with worn handle at top. |
| Height | 34 cm |
| Length | 11 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.1972 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

