| Object Number | 2003-72-346A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Large block of hollowed out wood, with spinning spool attached to back. Top has blue and yellow thread tied to it. |
| Length | 23.4 cm |
| Width | 14.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.1980 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




