| Object Number | 2003-72-331A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Small plain wooden spool. |
| Length | 4.2 cm |
| Outside Diameter | 1.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.1971A - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




