Board
Iron
2003-72-327
From: Senegal
Curatorial Section: African
| Object Number | 2003-72-327 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved | Incised |
| Description | Tailor's pressing board. Board has four legs, arched board. Has two small handles. Top of board has incised bands and triangular designs. Heavy. Mold. Laobe (Fulbe). Wood with incised burned patterns. |
| Height | 15 cm |
| Length | 76 cm |
| Width | 24.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.10800 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.