| Object Number | 2003-72-320 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Section | African |
| Materials | Wood | Leather |
| Technique | Carved | Sewn | Incised |
| Description | Wood & leather sandal. Wood carved with geometric designs. |
| Height | 6.5 cm |
| Length | 26.5 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.166 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




