| Object Number | 2003-82-482 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved | Incised |
| Description | Weaving board. Intricate patterns of incised lines (in bands) on top. Thick, with four legs and two small handles. |
| Height | 19 cm |
| Length | 71.5 cm |
| Width | 23.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.9797 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

