| Object Number | 2003-82-476A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Africa |
| Section | African |
| Materials | Fiber |
| Technique | Woven |
| Description | Ceremonial woven shirt with gloves. Dyed natural fibers. Designed in stripes of light and dark fibers. |
| Height | 43 cm |
| Width | 40 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.1556 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




