| Object Number | 2003-82-474 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Africa |
| Section | African |
| Materials | Leather | Metal |
| Technique | Sewn |
| Description | Leather shoe. Red leather heel has metal designs. Toe pointed. |
| Height | 9 cm |
| Length | 29 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.152 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




