Brick
37-6-1
From: Italy | Vatican City | Rome (Italy)
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 37-6-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Italy | Vatican City | Rome (Italy) |
| Locus | St. Peter's |
| Date Made | 1825-1900 |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Terracotta |
| Description | Brick from the Holy Door of St. Peter's, put in place by Leo XII (1825) and removed by Leo XIII (1900) |
| Length | 26.5 cm |
| Width | 12.5 cm |
| Thickness | 4 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. John F. Combes, 1937 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



