| Object Number | 2003-47-4A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Angola |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Religious male figure. Left hand broken off. |
| Height | 40.5 cm |
| Outside Diameter | 9 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.2194 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




