| Object Number | 2003-53-21 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Djibouti |
| Section | African |
| Materials | Leather |
| Technique | Embroidered | Sewn |
| Description | Footwear. One shoe embroidered with strips of leather. Multiple layers of leather sewn together. |
| Height | 6 cm |
| Length | 29 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.160 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



