Basket
NA7877
From: United States of America | California (State) | Mendocino County | Ukiah
Curatorial Section: American
| Object Number | NA7877 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pomo | Central Pomo |
| Provenience | United States of America | California (State) | Mendocino County | Ukiah |
| Culture Area | California Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Fiber | Feather |
| Technique | Basketry |
| Description | Boat shaped; black and white, feathered. Maker: Mary Hall? Hole? Hale? |
| Height | 12.5 cm |
| Length | 29 cm |
| Width | 23 cm |
| Credit Line | Purchased from Henry K. Deisher, 1918 |
| Other Number | 308 (Deisher #) - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




