| Object Number | 2003-48-23B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Dahomey | Benin |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Iconography | Snake |
| Description | Ceremonial artifact. Carved snake. |
| Height | 1.5 cm |
| Length | 27.5 cm |
| Width | 4.1 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.3B - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
