| Object Number | 2003-70-36A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nigeria |
| Section | African |
| Materials | Bone |
| Technique | Carved | Incised |
| Description | Written communication. Top of a carved bone writing stylus with incised designs at top. Bone writing styles used by the Hausa Natives of Northern Nigeria. |
| Length | 6.1 cm |
| Width | 1.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.1252 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



