| Object Number | 2003-69-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Morocco |
| Section | African |
| Materials | Leather | Pigment |
| Technique | Sewn | Incised | Painted |
| Description | Dark brown leather bag, with black designs on front and back and a long strap. |
| Height | 2.4 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 12.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.263 or 1894.1.20 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



