| Object Number | 2003-65-77 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Madagascar |
| Section | African |
| Materials | Fiber |
| Technique | Woven |
| Description | Skull cap made of woven tan fibers. |
| Height | 12 cm |
| Length | 23 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.40 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



