| Object Number | 2003-63-139A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Liberia |
| Section | African |
| Materials | Fiber | Wood |
| Technique | Woven |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Woven divination basket with fiber fringe at one end. Long wooden pieces tied to the inside in groups. |
| Length | 29 cm |
| Width | 20.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.1161 - Other Number | 0460 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




