| Object Number | 2003-63-137 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Liberia |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Food processing: Calabash. Plain wooden laddle. |
| Height | 11.5 cm |
| Length | 45.5 cm |
| Outside Diameter | 22 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.654 - Other Number | 0390 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



