| Object Number | 2003-58-14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ghana |
| Section | African |
| Materials | Brass |
| Description | Ornamental brass weight in the shape of a snake. |
| Height | 2.7 cm |
| Length | 3.8 cm |
| Width | 3.3 cm |
| Outside Diameter | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.1420 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




