Sherd
68-22-102
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 68-22-102 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | House 2 | N 0.75, W 2 - in level which is a continuation of house wall. |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Blackish-brown ware. Check-stamped pattern on one side. |
| Length | 1.5 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition, Bruce Lutz, 1968 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.