Cushion (Chair)
2003-53-19
From: East Africa | Djibouti | Obock
Curatorial Section: African
| Object Number | 2003-53-19 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | East Africa | Djibouti | Obock |
| Section | African |
| Materials | Bead | Shell | Leather |
| Technique | Sewn |
| Description | Long, narrow, stuffed bolster made of three pieces of leather sewn together in a tubular shape. Front of both ends are decorated with multi-colored beads in geometric designs. Braided tassels on ends. Obock. |
| Height | 7.6 cm |
| Length | 113 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.270 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




