Knapsack
2003-53-14B
From: East Africa | Djibouti | Obock
Curatorial Section: African
| Object Number | 2003-53-14B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | East Africa | Djibouti | Obock |
| Section | African |
| Materials | Fiber |
| Technique | Woven |
| Description | Personal gear. Bottom of basket that goes inside shell cover. Obock. |
| Height | 16 cm |
| Length | 42 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.272B - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


