| Object Number | 2003-52-78A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Carved ebony-colored wooden male religious figure with arm broken off. |
| Height | 43 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1908.2.20 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
