Pottery
Oil Lamp
2003-83-1
From: Algeria | Kabylie
Curatorial Section: African
| Object Number | 2003-83-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Algeria | Kabylie |
| Culture Area | Berber |
| Section | African |
| Materials | Ceramic | Glaze | Pigment |
| Technique | Glazed | Painted |
| Description | Three-lobe earthenware oil lamp. Lamp painted with geometric designs. Top piece very fragile. |
| Height | 28 cm |
| Width | 20.2 cm |
| Outside Diameter | 11.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.527 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




