| Object Number | 2003-82-444 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Africa |
| Section | African |
| Materials | Leather | Paper |
| Technique | Bound | Sewn |
| Description | Manuscript copy of the Magamat of Al Hariri, possibly from late 1800. Bound in leather. |
| Height | 6 cm |
| Length | 21.5 cm |
| Width | 15 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.2179 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




