| Object Number | 2003-66-9A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mali |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Building component. Carved door boss. |
| Height | 5.4 cm |
| Length | 40.5 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.A0009 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
