| Object Number | 2003-82-427 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Africa |
| Section | African |
| Materials | Fiber |
| Technique | Woven |
| Description | Skull cap. Woven fiber skull cap, made of dark and light tan fiber weaved into bands. |
| Height | 8.5 cm |
| Length | 24 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.1935 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



