| Object Number | 2003-82-425A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Notched |
| Description | Fire sticks: One of two wooden shafts, one notched at end. Used as a temperature control device. |
| Length | 57.5 cm |
| Width | 1 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.1539 - Other Number | M32 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


