Exchange Valuable
Breast Ornament
2004-12-2
From: New Guinea | Southern Highlands, New Guinea
Curatorial Section: Oceanian
| Native Name | Kina |
| Object Number | 2004-12-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | New Guinea | Southern Highlands, New Guinea |
| Section | Oceanian |
| Materials | Pearl Shell | Leaf | Cardboard | Plastic |
| Description | Exchage valuable and breast ornament, presumably similar to 2004-12-1. Wrapped for storage and/or presentation with leaves and cardboard. Tied together with brown, blue and white plastic coated wire. |
| Height | 5 cm |
| Length | 25 cm |
| Width | 23 cm |
| Credit Line | Gift of Marilyn and Robert Forney, 2004 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


