| Object Number | 2003-82-414A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | North Africa (uncertain) |
| Provenience | Africa |
| Creator | France (uncertain) |
| Section | African |
| Materials | Ceramic | Pigment |
| Technique | Painted |
| Description | Ceramic pitcher. Painted yellow. Minor chipping. Plain design. Two handles, one above the other. |
| Height | 25.5 cm |
| Outside Diameter | 12 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.10378A - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


