| Object Number | 2003-72-305 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Section | African |
| Materials | Leather |
| Technique | Sewn | Embroidered | Incised |
| Description | Leather bolster. Long narrow leather bolster consisting of two pieces of leather sewn together in the middle and along the back; part of one end is left open for stuffing. Decorated with geometric designs, embroidered with leather and incised designs. |
| Height | 5 cm |
| Length | 172.7 cm |
| Width | 27.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.269 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


