Table
Reproduction
MS3939B
From: Italy | Campania | Pompeii
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS3939B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Italy | Campania | Pompeii |
| Manufacture Location | Naples |
| Creator | J. Chiurazzi and Fils |
| Date Made | 1903 |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Bronze |
| Technique | Cast |
| Description | Table legs. Original found at Pompeii. |
| Length | 91.44 cm |
| Width | 53.34 cm |
| Thickness | 4.45 cm |
| Credit Line | Purchased from J. Chiurazzi and Fils (Foundry); subscription of John Wanamaker, 1902 |
| Other Number | 72994 - Naples Museum Number | 24290 - Field Museum Number | 205 - Maker Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




