| Object Number | 29-164-10B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China |
| Section | Asian |
| Materials | Cloth | Silk |
| Description | A shoe, probably a child's. Red satin with black and blue rosettes and applique. |
| Height | 4 cm |
| Length | 17 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Gift of W. H. Miller (?), 1916 |
| Other Number | ED809B - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




