| Object Number | A1209 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tibetan | Chinese |
| Provenience | Tibet |
| Section | Asian |
| Materials | Bronze |
| Iconography | Guanyin |
| Description | Bronze statue. Chinese origin. Guanyin holding child. |
| Height | 4 cm |
| Length | 3 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Purchased from Alexander Scott, 1914 |
| Other Number | Getz 249 - Other Number | ED801 - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




