Reliquary Guardian Figure
2003-52-62
From: Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | 2003-52-62 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Congo |
| Section | African |
| Description | Lozenge slightly truncated at base; concave face. |
| Height | 57 cm |
| Width | 26 cm |
| Depth | 8.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.A0001 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




