| Object Number | 2003-82-353 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Africa |
| Section | African |
| Materials | Raffia | Hair | Hide |
| Technique | Woven | Sewn |
| Description | Personal gear. Hair on bottom with a cloth design on bottom (rounded cross). Blue and white raffia strip on each side. Small straps. Caving in. Design on bottom is breaking. |
| Height | 16.5 cm |
| Length | 24 cm |
| Width | 15 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.10832 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




