| Object Number | 2003-82-350 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Africa |
| Section | African |
| Materials | Hide | Raffia | Cloth |
| Technique | Sewn | Woven |
| Description | Personal gear. Rectangular pouch. Design on front, rounded cross. Cloth edges. Three tassels, two are raffia. Two cloth straps (broken). Three buttons on top. Straps are different colored patterns. |
| Height | 6 cm |
| Length | 24.5 cm |
| Width | 16 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.10826 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



