| Object Number | 2003-82-346 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Africa |
| Section | African |
| Materials | Leather | Hide | Cloth | Raffia |
| Technique | Sewn |
| Description | Personal gear. Hide flaps on either side with a red cloth edge. Two tassels, raffia, leather. Three buttons on top. Broken strap. |
| Height | 7 cm |
| Length | 20 cm |
| Width | 18.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.10827 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




