Slate
53-54-545
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-545 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound B? |
| Period | Old Town II |
| Section | American |
| Materials | Slate |
| Description | Green cherty slate, flat slab with three vertical edges, one curved edge chipped thin. Unfinished? |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 34 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.