| Object Number | 2003-30-1A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mongolian | Halh |
| Provenience | Mongolia |
| Date Made | 1800-1825 |
| Section | Asian |
| Materials | Leather |
| Description | One of a pair of children's boots. Black leather with decorative leather patches sewn on with geometric designs. |
| Height | 17 cm |
| Length | 14 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Gift of Mr. and Mrs. William G. Bikales, 2003 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




