Basket
2003-24-46A
From: Alaska
Curatorial Section: American
| Object Number | 2003-24-46A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Coast Salish |
| Provenience | Alaska |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Reed (plant) | Grass |
| Technique | Coiled | Dyed |
| Iconography | Bird | Animal |
| Description | Coiled basket (a) with lid (b); bird and animal images on sides of basket; grass or reed weaver dyed red, yellow, medium and dark brown on a grass coil; base is started with strips of wood in a twill weave then twined with grass; imbricated style of coiling; excellent condition. |
| Height | 8 cm |
| Outside Diameter | 13 cm |
| Credit Line | Gift of Catharine McClellan, 2003 |
| Other Number | 362 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.