| Object Number | 2003-72-270 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Section | African |
| Materials | Leather |
| Technique | Sewn |
| Description | Leather pouch, light brown, bi-fold over center compartment. Tassels. outisde of plain tan leather, inside red leather. |
| Height | 6.5 cm |
| Length | 28 cm |
| Width | 16.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.267 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


