| Object Number | 2003-72-268 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Section | African |
| Materials | Leather |
| Technique | Sewn | Incised |
| Description | Leather cartridge pouch. Small leather pouch with flap, covered in incised geometric designs and tassels. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 35.3 cm |
| Width | 15 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.238 - Other Number | 14971 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




