| Object Number | 2003-72-255A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Section | African |
| Materials | Leather |
| Technique | Sewn |
| Description | 2 piece leather wallet, sewn of dark brown and red colored leather. |
| Length | 17 cm |
| Width | 6.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.236 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




