Comb (Hair - grooming tool)
2003-82-316A
From: Africa
Curatorial Section: African
| Object Number | 2003-82-316A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Three wooden combs with one side fine-toothed and other side wide-toothed. |
| Length | 8.2 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.1426 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



