| Object Number | NA9365 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sac & Fox (uncertain) | Huron (uncertain) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Iron |
| Description | A knot with the trunk of the tree carved into the handle; blade of iron. |
| Length | 69.5 cm |
| Width | 19.6 cm |
| Depth | 7.5 cm |
| Credit Line | Gift of William W. Frazier Jr., 1922 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




