Effigy
68-32-1
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
From: Mexico (Central America) | Guerrero
Curatorial Section: American
| Object Number | 68-32-1 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Culture | Mezcala |
| Provenience | Mexico (Central America) | Guerrero |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 500 BCE-200 CE |
| Section | American |
| Materials | Calcite |
| Iconography | Temple |
| Description | Stone model of a temple showing roof, columns, basal platform, and stairway. |
| Height | 11 cm |
| Width | 9 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | Purchased from Teochita Inc., 1968 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




