| Object Number | 2003-58-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ghana |
| Section | African |
| Materials | Brass |
| Iconography | Scorpion |
| Description | Gold weight. Small, thin, shaped and designed to be a scorpion. Has ten legs with incised bands over body. |
| Height | 2.2 cm |
| Length | 3.8 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.9781 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



